Стусівські читання на філологічному факультеті

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.6.1″ _module_preset=”default”][et_pb_row _builder_version=”4.6.1″ _module_preset=”default”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.6.1″ _module_preset=”default”][et_pb_text _builder_version=”4.6.1″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″]

Із того часу, як виник весною 2020 року задум у декана філологічного факультету Анатолія Загнітка про відкриття аудиторії Василя Стуса у навчальному корпусі №2 нашого Університету, промайнуло багато часу. Проте варто відзначити, що багато за цей період було зроблено для його реалізації: від проєктування стендів  здобувачкою першого курсу магістратури ОП Прикладна лінгвістика Анастасією Троян та копіткої  підготовки матеріалів для наповнення  стендів про життя і творчість Василя Стуса доцентом кафедри  теорії та історії української і світової літератури  Ольгою Пуніною  – до їх розміщення на стінах 238 аудиторії у лютому 2021 року.

Першими в аудиторії Василя Стуса встигли побувати студенти 2 курсу ОП Прикладна лінгвістика, котрі у межах діяльності на філологічному факультеті Центру Стусознавства, що розпочав свою планову роботу у січні 2021 р., взяли участь у Стусівських читаннях, які проходили з 16 по 28  лютого 2021 року. В умовах адаптованого карантину захід проходив у змішаному форматі. Так, 15 січня 2021 року в аудиторії Василя Стуса на філологічному факультеті вперше прочитали поезії здобувачі прикладної лінгвістики Ольга Пиндик, Влада Сулейманова, Вероніка Пилипенко та Іванна Непийвода. Приємно здивував їх вибір поезій Василя Стуса. Під стендами, у яких розкриваються віхи життя поета,  вперше прозвучали ніжні та зворушливі вірші про кохання, весну та надію. Здобувачки зізналися, що хотілося порушити усталені стереотипи  про складну лірику Василя Стуса, наповнену лише темною  та трагічною гамою кольорів. Чи то День закоханих, чи відчуття скорого приходу весни надихнуло дівчат на відкриття світлих і чистих почуттів у спраглій душі поета в поезіях «Не любити тебе – не можна», «На Лисій горі догоряє багаття нічне», «Вчися чекати», «Весняний вечір. Молоді тумани».

До змішаного формату Стусівських читань в умовах адаптованого карантину, долучилися і здобувачі другого курсу ОП Українська мова та література, які впродовж останнього тижня лютого, перебуваючи дома на самоізоляції, підготували відеозаписи декламування поезій Василя Стуса. Так, на сторінці філологічного факультету в мережі фейсбук прозвучали поезії: «Сховатися од долі не судилось» (Анастасія Скрипченко), «Оступить туга ненажерна» (Артем Каранський), «Цей біль – як алкоголь агоній» (Анна Гуменюк), «Скажи ім’я своє, поете» (Анастасія Скрипченко), «У порожній кімнаті» (Анастасія Магуран).

То ж світлі сторони життя у ліриці Василя Стуса та філософські пошуки сенсу людського існування, місця у соціумі вдало поєдналися  у виборі декламацій на Стусівських читаннях здобувачами другого курсу ОП Прикладна лінгвістика та ОП Українська мова та література.

Ім’я  славного студента ДонНУ імені Василя Стуса, що ввійшов до когорти великих, зобов’язує нас берегти світлу пам’ять про тернистий шлях поета, про життя «дорогою болю» із світлою душею, зобов’язує  повертатися до сторінок його збірок, причащатися світлим духом його поезії як на Стусівських читаннях, так і в подальших наукових дослідженнях у межах роботи Центру Стусознавства.

                                   Ніна Урсані, к. філол. н., доцент кафедри

                          теорії та історії української і світової літератури

[/et_pb_text][et_pb_video _builder_version=”4.6.1″ _module_preset=”default” src=”https://youtu.be/SozEXQWK5E0″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_video][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]